Nasz raport: epidemia na świecie, stan na dzisiaj

Karol Kwiatkowski21 marca, 202010 min

Przedstawiamy nasz raport na temat koronowirusa na świecie – stan na dziś, tylko najświeższe informacje.

www.arcgis.com

Stany zjednoczone – Pracownik biura wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa – poinformowała w piątek rzecznik prasowa Pence’a Katie Miller. Nie podano nazwiska zakażonej osoby. Miller wyjaśniła, że ani prezydent USA Donald Trump, ani Pence nie mieli ostatnio z zakażoną osobą bliskiego kontaktu. „Dalsze śledzenie kontaktów tej osoby jest prowadzone zgodnie z wytycznymi Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom” – oświadczyła rzeczniczka. Mike Pence przewodzi grupie zadaniowej Białego Domu, która została utworzona w celu zwalczania pandemii koronawirusa w USA.

Brazylia – Cztery osoby zakażone koronawirusem zmarły w Brazylii w ciągu ostatniej doby – poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Luiz Henrique Mandetta. To 11. przypadek śmiertelny w tym kraju. Liczba infekcji w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła z 621 do 904. Brazylijski senat w piątek podpisał ustawę o stanie wyjątkowym na terenie całego kraju. Natomiast ministerstwo gospodarki obniżyło prognozę wzrostu gospodarczego z 2,1 proc. do zera.

Chiny – Trzecią z rzędu dobę w Chinach nie zarejestrowano nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem – podała w sobotę w Pekinie chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach siedem osób zmarło. Jak poinformowała Komisja, nowe przypadki infekcji z ostatniej doby dotyczą 41 osób, które przyjechały do Chin z zagranicy, w tym 14 do Pekinu. Dzień wcześniej takich przypadków było o dwa mniej, a w sumie od początku epidemii jest ich 269.

Paragwaj –  zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem – poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Julio Mazzoleni. W Paragwaju do tej pory wykryto 18 przypadków infekcji.

Kuba – Z powodu pandemii koronawirusa Kuba zamknie od wtorku na miesiąc swoje granice dla obcokrajowców – poinformował w piątek w telewizyjnym wystąpieniu prezydent tego kraju Miguel Diaz-Canel. Wstęp na wyspę będą mieli tylko kubańscy obywatele, chcący powrócić z zagranicy.

Korea Płd – znów wzrosła liczba nowych zakażeń koronawirusem – poinformowały w sobotę służby sanitarne tego kraju. W ostatniej dobie zanotowano 147 kolejnych przypadków infekcji. Zmarło osiem osób. Dzień wcześniej służby w Seulu informowały o 87 nowych zakażeniach. W sumie do tej pory w Korei Południowej potwierdzono 8799 przypadków infekcji. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o osiem do 102.

Singapur – W Singapurze stwierdzono pierwsze dwie ofiary śmiertelne zakażenia koronawirusem – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Zmarli to 75-letnia obywatelka Singapuru oraz 64-letni mężczyzna z Indonezji. W Singpaurze do tej pory zanotowano 385 przypadków zakażenia wirusem choroby Covid-19. Kraj ten jest powszechnie chwalony za swoje wysiłki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, m.in. poprzez skrupulatne śledzenie kontaktów chorych od pierwszego przypadku infekcji pod koniec stycznia.

Włochy – 1,2 procent z wybranej do analiz grupy kilkuset zmarłych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem nie miało żadnej dodatkowej choroby, pozostali cierpieli na współistniejące schorzenia w liczbie od 1 do ponad 3 – podał w raporcie krajowy Instytut Zdrowia. W najnowszym sprawozdaniu instytutu monitorującego przebieg epidemii zwrócono uwagę na wysoki odsetek zmarłych na Covid-19, którzy mieli inne choroby. Średnia liczba tych chorób to 2,7.

Japonia – Japoński Komitet Organizacyjny podkreślił, że decyzję o zmianie terminu lub odwołaniu igrzysk w Tokio może podjąć tylko Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Z powodu szerzącego się koronawirusa coraz częściej sportowy świat domaga się przełożenia imprezy. „To nie my decydujemy o przełożeniu czy odwołaniu igrzysk. Taką decyzję może podjąć wyłącznie Międzynarodowy Komitet Olimpijski” – podkreślił członek Komitetu Organizacyjnego podczas konferencji prasowej.

Litwa – odnotowano pierwszy przypadek zgonu z powodu Covid-19. W Wiłkomierzu (lit. Ukmerge) zmarła kobieta w starszym wieku – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-19 doszło najprawdopodobniej w szpitalu.

Wietnam – Od soboty wszystkie osoby wjeżdżające do Wietnamu będą musiały przejść obowiązkową kwarantannę w przygotowanych do tego ośrodkach – podała rządowa agencja VNA. Premier Nguyen Xuan Phuc poinformował też o nieprzyjmowaniu rejsów do portów lotniczych w tym kraju.

Węgry – Projekt ustawy o ochronie przed SARS-CoV-2 został w piątek złożony w parlamencie przez minister sprawiedliwości Judit Vargę – podał węgierski resort sprawiedliwości. Projekt przewiduje większe pełnomocnictwa rządu na wypadek, gdyby parlament nie mógł obradować

Białoruś – ministerstwo zdrowia zdementowało informację krajowych mediów o tym, że w piątek na Białorusi miał miejsce pierwszy zgon z powodu SARS-CoV-2. Zdaniem rodziny 58-latki, która zmarła w szpitalu w Witebsku, jej śmierć spowodował nowy koronawirus.

Belgia – 558 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin. Zmarło 16 kolejnych osób – poinformowały w sobotę belgijskie władze. Jest to najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 odnotowany w Belgii od początku epidemii.

Gruzja – W związku z zagrożeniem wywołanym przez Covid-19 w Gruzji od soboty do 21 kwietnia obowiązywać będzie stan wyjątkowy – ogłosił gruziński premier Giorgi Gacharia. W tym zakaukaskim kraju potwierdzono 48 przypadków zakażenia koronawirusem.

Watykan – W związku z utrudnieniami w odprawianiu liturgii wspólnotowej w kościele z powodu pandemii koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.

(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk