Gowin zbiera informacje na temat kształcenia online

Karol Kwiatkowski20 marca, 20203 min

W związku z zawieszeniem zajęć na uczelniach MNiSW zbiera z uniwersytetów informacje na temat kształcenia online. Dzięki przekazanej wiedzy zespół ekspertów pracujący w zakresie kształcenia zdalnego nad wsparciem dla uczelni podejmie kolejne kroki – poinformował w piątek resort nauki.

wikipedia.pl

W ubiegłym tygodniu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach w terminie od 12 do 25 marca, co związane jest z pandemią nowego koronawirusa. Jak zaznaczył, nie oznacza to zamknięcia uczelni – zajęcia mogą odbywać się on-line. Wiele z nich błyskawicznie podjęło prace nad poszerzeniem oferty zajęć w takim trybie.

„Zachęcamy wszystkie uczelnie do wypełnienia krótkiej ankiety, dzięki czemu MNiSW zdobędzie rzetelne informacje na temat organizacji zdalnych form kształcenia w szkolnictwie wyższym” – z takim apelem zwrócił się resort nauki w piątek do uczelni. Ankieta dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/systemowe-rozwiazania-w-zakresie-ksztalcenia-na-odleglosc.

Poinformowano, że dzięki przekazanej wiedzy zespół ekspertów pracujący nad wsparciem dla uczelni w zakresie kształcenia zdalnego podejmie kolejne kroki, ułatwiające działanie wszystkich osób funkcjonujących w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.

Resort nauki już wcześniej przygotował dla uczelni rekomendacje dotyczące kształcenia zdalnego. Wówczas MNiSW zarekomendowało m.in. wykorzystanie istniejących na tych uczelniach narzędzi do zdalnego przekazywania m.in. wiedzy, materiałów dydaktycznych. Apelowano też o wykorzystanie dostępnych na uczelniach platform komunikacji online (webinaria, wideokonferencje, wirtualne pokoje spotkań itp.) do zastąpienia zajęć odbywających się tradycyjnie w formie wykładu lub seminarium. (PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk