Nagroda Miasta Literatury UNESCO w Krakowie

Nasza Polska14 marca, 20204 min

W Krakowie przyznawana będzie Nagroda Miasta Literatury UNESCO – zdecydowali w środę radni. Będą ją mogli otrzymać autorzy, redaktorzy, tłumacze i ilustratorzy, a laureaci będą wybierani w drodze konkursu. Nowa nagroda ma wspierać inicjatywy wydawnicze odnoszące się do literackiego charakteru Krakowa, dzieła literatury związane z Krakowem oraz tworzone przez krakowskich autorów.

„Z przyczyn formalnych nie mogliśmy od jakiegoś czasu wspierać działalności wydawniczej, książek i wydawnictw fonograficznych, które mają potencjał rynkowy, dlatego postanowiliśmy wzorem programu skierowanego do księgarni przygotować wparcie dla wydawców, autorów, ilustratorów i redaktorów, aby nowe pozycje mogły się ukazywać na rynku” – mówiła dziennikarzom zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Magdalena Doksa-Tverberg.

Zgodnie z regulaminem wnioski o przyznanie nagrody będą mogli składać wydawcy. Nagroda będzie mieć charakter indywidualny. Jej laureat otrzyma tytuł pisarz/redaktor/ tłumacz/ilustrator Krakowa – Miasta Literatury UNESCO, dyplom i nagrodę finansową w wysokości nie wyższej niż 30 tys. zł.

Wysokość nagrody będzie uzależniona od oceny wniosku, dorobku laureata i planowanego budżetu publikacji, czym zajmie się komisja konkursowa. Za organizację konkursu odpowiedzialne będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe, które prowadzi program Kraków – Miasto Literatury UNESCO.

„Zależy nam na literaturze dobrej, którą możemy sygnować pieczątką Miasta Literatury UNESCO i dobrze, jeśli będą to książki związane w jakiś sposób z Krakowem. Zależy nam na wspieraniu naszego, lokalnego środowiska wydawniczego i artystycznego, które te publikacje tworzy” – powiedziała Doksa-Tverberg.

Co roku może być przyznana więcej niż jedna nagroda. W budżecie miasta 2020 na ten cel zarezerwowano będzie 200 tys. zł.

„Warunkiem ubiegania się o nagrodę będzie podpisanie umowy autora z wydawcą. Nie będziemy dawać pieniędzy na pomysł artystyczny – od tego mamy stypendia twórcze” – wyjaśniła Magdalena Doksa-Tverberg. „Nagroda może wynieść maksymalnie 30 tys. zł, ale może to być także inna, mniejsza kwota” – dodała. Jak mówiła liczy, że pierwszą edycję konkursu uda się rozstrzygnąć do czerwca.

W 2013 r. Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Ułatwia on jego posiadaczom współpracę i wymianę doświadczeń z obszaru literatury. W gronie tym są m.in. Edynburg, Melbourne, Dublin, Reykjavik, a także Wrocław. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk