Senat przyjął uchwałę w 10. rocznicę tragedii smoleńskiej

Nasza Polska13 marca, 20205 min

Senat w 10. rocznicę tragedii smoleńskiej oddaje hołd wszystkim jej ofiarom i deklaruje kontynuację działań na rzecz łączącego nas z nimi celu, którym jest rozwój naszej wolnej i demokratycznej Ojczyzny – głosi tekst uchwały, przyjętej w czwartek jednogłośnie przez senatorów.

PAP/Mateusz Marek

Przedstawiciel grupy senatorów PiS wnoszących o przyjęcie uchwały, Jan Maria Jackowski podkreślił, że projekt został zgłoszony teraz, ponieważ może się okazać, że do 10 kwietnia nie będzie kolejnego posiedzenia izby, na którym będzie można ją uchwalić. Następnie przeczytał tekst uchwały.Po tym oświadczeniu nie było debaty, Senat od razu przeszedł do głosowania nad projektem, który poparł jednogłośnie.

W uchwale przypomniano, że 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 w okolicy lotniska w Smoleńsku na terytorium Federacji Rosyjskiej „uległ katastrofie samolot z delegacją Państwa Polskiego udającą się na uroczyste obchody 70. rocznicy Ludobójstwa Katyńskiego”.

„W tym wydarzeniu – jednym z najtragiczniejszych w powojennej historii Polski – zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką Marią Kaczyńską, ostatni Prezydent RP na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz 93 inne osoby, w tym posłowie na Sejm RP i senatorowie RP reprezentujący wszystkie środowiska polityczne w ówczesnym parlamencie, ministrowie i urzędnicy państwowi, generałowie i oficerowie Wojska Polskiego, biskupi i kapłani różnych Kościołów chrześcijańskich, kombatanci, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, działacze społeczni, ludzie kultury oraz inne znane osobistości życia publicznego” – zapisano w uchwale.

Podkreślono, że śmierć członków tej narodowej delegacji pogrążyła w żałobie całą Polskę. „Znamienna jest symbolika tragedii smoleńskiej sprzed dziesięciu lat, gdyż delegacja polska leciała do Katynia, by oddać hołd oficerom Wojska Polskiego zamordowanym w kwietniu 1940 roku z rozkazu Stalina. Najwyżsi przedstawiciele Państwa Polskiego, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku – 70 lat po dokonanym przez Związek Sowiecki Ludobójstwie Katyńskim i nieopodal miejsca tamtej kaźni – stracili życie, pełniąc służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej w imię prawdy historycznej o komunistycznej zbrodni z 1940 roku” – wskazano w uchwale.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej – w dziesiątą rocznicę tragedii smoleńskiej – oddaje hołd wszystkim jej ofiarom i deklaruje kontynuację działań na rzecz łączącego nas z nimi celu, którym jest rozwój naszej wolnej i demokratycznej Ojczyzny” – głosi tekst uchwały.

Wiosną br. przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej i 80. rocznica zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk