Rwanda, Ekwador, Kazachstan – Orszak Trzech Króli przejdzie nie tylko polskimi ulicami

gregsoft2 stycznia, 20205 min

6 stycznia pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami. W stołecznym orszaku udział weźmie para prezydencka – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Orszaku Trzech Króli Jolanta Stachacz.

Przypomniała, że pierwszy Orszak Trzech Króli w 2009 r. wyruszył z placu Zamkowego na Nowe Miasto pod niepisanym hasłem „Kolędujemy”.

„W tym roku chcemy jeszcze raz podkreślić ideę wspólnego kolędowania, która przyświeca naszej inicjatywie od początku. Chcemy rozkolędować Polskę. W tegorocznym orszaku ponownie wyjdziemy z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy, wyjdziemy na ulice naszych miejscowości. Chcemy przypomnieć polskie kolędy, piękne utwory, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie – od najstarszej <Anioł pasterzom mówił> do najbardziej współczesnych, od najbardziej znanych do zapomnianych” – powiedziała rzeczniczka orszaku w Warszawie.

Nawiązując do tegorocznego hasła orszaku, Stachacz podkreśliła, że jest ono fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.

Inicjatywa ewangelizacyjna, nie polityczna

„Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej ojczyzny, za cud nad Wisłą, (…) 100 lat temu, za cud dokonany za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, na którego beatyfikację oczekujemy w tym roku, za cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień” – zaznaczyła rzeczniczka.

Poinformowała też, że w czasie orszaku w 56 miejscowościach odbędzie się zbiórka publiczna pieniędzy pod hasłem „Podaruj dzieciom wakacje”.

Przewodniczący Rady Fundacji Orszaku Trzech Króli i pomysłodawca jego idei Piotr Giertych podkreślił, że organizatorom zależy na przekazywaniu dzieciom historii Ewangelii. „Jest to wydarzenie bardzo jednoczące wszystkich Polaków na całym świecie, a jednocześnie jest to wydarzenie apolityczne. My się nie mieszamy w politykę, nie wykorzystujemy orszaku do manifestowania naszych poglądów, tym bardziej że każdy z nas ma inne poglądy i nie mieszamy się w politykę” – zaznaczył Giertych.

Koordynatorka warszawskiego Orszaku Trzech Króli Barbara Trzeciak poinformowała, że największy orszak po raz dwunasty przejdzie ulicami Warszawy. Orszakowi towarzyszyć będą: koncert kolęd, jarmark orszakowy, żywa szopka ze zwierzętami i wiele konkursów.

Cztery orszaki tylko w Londynie

Jeden orszak odbędzie się w Ekwadorze, jeden na Kubie i tylko jeden w całych Stanach Zjednoczonych – w Chicago. Dwa orszaki pójdą w Rwandzie i po jednym w siedmiu kolejnych krajach Afryki. Pomaszeruje też Kazachstan, Ukraina, rosyjskie Brzydowo i kilkanaście kolejnych miejscowości Europy. Najwięcej orszaków zarejestrowało się w Wielkiej Brytanii – aż cztery w samym Londynie.

(PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk