Rwanda, Ekwador, Kazachstan - Orszak Trzech Króli przejdzie nie tylko polskimi ulicami

6 stycznia pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami. W stołecznym orszaku udział weźmie para prezydencka – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Orszaku Trzech Króli Jolanta Stachacz.

 


Przypomniała, że pierwszy Orszak Trzech Króli w 2009 r. wyruszył z placu Zamkowego na Nowe Miasto pod niepisanym hasłem "Kolędujemy".

 

"W tym roku chcemy jeszcze raz podkreślić ideę wspólnego kolędowania, która przyświeca naszej inicjatywie od początku. Chcemy rozkolędować Polskę. W tegorocznym orszaku ponownie wyjdziemy z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy, wyjdziemy na ulice naszych miejscowości. Chcemy przypomnieć polskie kolędy, piękne utwory, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie – od najstarszej <Anioł pasterzom mówił> do najbardziej współczesnych, od najbardziej znanych do zapomnianych" – powiedziała rzeczniczka orszaku w Warszawie.

 

Nawiązując do tegorocznego hasła orszaku, Stachacz podkreśliła, że jest ono fragmentem refrenu kolędy "Dzisiaj w Betlejem".

 

Inicjatywa ewangelizacyjna, nie polityczna

 

"Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej ojczyzny, za cud nad Wisłą, (...) 100 lat temu, za cud dokonany za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, na którego beatyfikację oczekujemy w tym roku, za cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień" – zaznaczyła rzeczniczka.

 

Poinformowała też, że w czasie orszaku w 56 miejscowościach odbędzie się zbiórka publiczna pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje".

 

Przewodniczący Rady Fundacji Orszaku Trzech Króli i pomysłodawca jego idei Piotr Giertych podkreślił, że organizatorom zależy na przekazywaniu dzieciom historii Ewangelii. "Jest to wydarzenie bardzo jednoczące wszystkich Polaków na całym świecie, a jednocześnie jest to wydarzenie apolityczne. My się nie mieszamy w politykę, nie wykorzystujemy orszaku do manifestowania naszych poglądów, tym bardziej że każdy z nas ma inne poglądy i nie mieszamy się w politykę" – zaznaczył Giertych.

 

Koordynatorka warszawskiego Orszaku Trzech Króli Barbara Trzeciak poinformowała, że największy orszak po raz dwunasty przejdzie ulicami Warszawy. Orszakowi towarzyszyć będą: koncert kolęd, jarmark orszakowy, żywa szopka ze zwierzętami i wiele konkursów.

 

Cztery orszaki tylko w Londynie

 

Jeden orszak odbędzie się w Ekwadorze, jeden na Kubie i tylko jeden w całych Stanach Zjednoczonych - w Chicago. Dwa orszaki pójdą w Rwandzie i po jednym w siedmiu kolejnych krajach Afryki. Pomaszeruje też Kazachstan, Ukraina, rosyjskie Brzydowo i kilkanaście kolejnych miejscowości Europy. Najwięcej orszaków zarejestrowało się w Wielkiej Brytanii - aż cztery w samym Londynie.  

 

(PAP)/Fot. PAP/Radek Pietruszka


Dodaj komentarz

Redakcja

naszapolska@onet.pl

 

Kontakt

w sprawie administrowania stroną: poczta@ewatylus.pl

Krótko i na temat - Zbigniew Żmigrodzki

Siewcy niepokoju

 

Nasze czasy wyznaczają szczególną rolę dziennikarzom i politykom. I jedni, i drudzy nigdy nie cieszyli się ogólnym uznaniem: wzniecali konflikty i zamieszanie, rozsiewali kłamstwa, wmawiali niestworzone rzeczy. Dzisiaj tak zwani pracownicy mediów w znacznej części służą politykom w podsycaniu wrogości i narzucaniu lewackich poglądów, a zwłaszcza ateizacji; upowszechniają tendencje antyobyczajowe i antymoralne. Istnieją pod tym względem chlubne wyjątki, ale uczciwi dziennikarze i publicyści, tak zresztą, jak i politycy, prześladowani są przez rozpanoszony medialny libertynizm, obrzucani obelgami, eliminowani na różne sposoby. Walka zła z dobrem, jaka toczy się teraz zawzięcie w świecie, znajduje wśród służalczych ludzi mediów użytecznych sojuszników, zdolnych i skłonnych do wszystkiego.

 

***

Dialog, pojednanie, jedność

 

Ustawicznie słyszymy wezwania, aby przystąpić do dialogu i pojednać się, by zapanowała upragniona „jedność”. Są to jednak postulaty nierealne w sytuacji, gdy w świecie toczy się kampania agresywnego ateizmu pod hasłem laicyzacji oraz usunięcia religii i moralności chrześcijańskiej z życia społecznego. Jego przedstawiciele pojmują dialog i pojednanie jako przyjęcie ich przekonań i ustąpienie im pod każdym względem; posługują się kłamstwem, oszczerstwem i pałają nienawiścią. Czy Chrystus jednał się z faryzeuszami albo z kupczącymi w świątyni? Do dialogu nie ma partnerów, słyszy się groźby i obraźliwe wyzwiska, inaczej myślącym zapowiada uwięzienie, udręki, zagładę.. Toczona przez lewactwo wojna ideologiczno – polityczna nie pozostawia miejsca na mówienie o jakiejkolwiek „jedności’. A jeżeli ktoś piętnuje w imieniu Kościoła „swary i spory”, niech powie wyraźnie, kto je wszczyna i kto za nie odpowiada. Inaczej te „szlachetne’’ apele to puste, obłudne mistyfikacje.

 

Polecamy

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis