Zmarła Maria Jedlińska-Adamus

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 1 czerwca 2016 roku zmarła Maria Jedlińska-Adamus, założycielka wydawanego w latach 1995-2015  tygodnika „Nasza Polska”, prezes Wydawnictwa Szaniec, córka Żołnierza Niezłomnego Władysława Jedlińskiego ps. Nemo, autorka książki „Bohaterowie i kaci. Moje wspomnienia”.


Odeszła do końca stojąc na straży służbie Polsce. Podczas wygłaszanej prelekcji w Klubie „Cudzysłów” w  siedzibie Domu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich opowiadała o latach trudności, z którymi borykał się tygodnik „Nasza Polska”.

 

 

Uhonorowana m.in. Nagrodą Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy "Złota Stalówka" za niezłomną dziennikarską wierność Bogu i Ojczyźnie, medalem Opoki Czynu za konsekwencję obrony polskiej racji stanu, Nagrodą „Animus et Semper Fidelis” Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za szczególne zasługi w obronie wartości narodowych w wydawaniu tygodnika „Nasza Polska”, w ostatnim czasie „Krzyżem Golgota Wschodu” przyznanym przez Australijskie Stowarzyszenie „Nasza Polonia” podczas XIX Forum Polonijnego w Toruniu.

 

W 2015 roku została przyjęta do grona Towarzystwa Uniwersyteckiego Fides et Ratio. Była również Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Pamięć Jastrzębska. 

 

 

Ocalone od zapomnienia wspomnienia Marii Jedlińskiej-Adamus

 

W wydanych w 2014 roku wspomnieniach pisała: „Znając dramatyczne przeżycia członków mojej rodziny w okresie stalinowskim i słuchając opowieści innych wspaniałych, wielkich bohaterów walki o niepodległość Polski, którzy przeżywali podobne tragedie, postanowiłam założyć gazetę, aby nie dopuścić do ich zapomnienia i opisać je”. Jak pisała, pragnęła „pokazać, jakie straszne tortury i cierpienia spotkały ludzi, którzy pragnęli walczyć o wolną, suwerenną Polskę, nie zgadzali się na sowiecką niewolę i zwalczali zdrajców, sprawujących rządy w imieniu obcego mocarstwa”.

 

W sumie dziewięć najbliższych osób Marii Jedlińskiej-Adamus zostało skazanych za służbę Polsce, m.in.  przy Rakowieckiej w Warszawie przez blisko 10 lat więziony był jej ojciec, II Zastępca Szefa Oddziału Informacyjnego w IV Zarządzie Głównym WiN.

 

Maria Jedlińska-Adamus  (1932-2016) – niezłomna dziennikarka i redaktorka, prezes wydawnictwa Szaniec, wydawca tygodnika „Nasza Polska”. Ciężko doświadczona od młodości przez system komunistyczny. Założony przez nią i wydawany przez 20 lat ogólnopolski tygodnik polityczno-społeczno „Nasza Polska” (1995-2015) był dziełem jej życia. Publikowało w nim wielu znanych autorów, jak ks. Stanisław Małkowski, Stanisław Michalkiewicz, Tadeusz Płużański, Leszek Żebrowski, czy Wojciech Reszczyński. Z kolei książka „Bohaterowi i kaci. Moje wspomnienia” opowiada o jej życiu i narodowej misji jaki widziała w swojej działalności i prowadzeniu „Naszej Polski”.

 

Redakcja „Naszej Polski” łączy się w głębokim bólu z Rodziną śp. Marii Jedlińskiej-Adamus. Polecamy duszę śp. Pani Marii w modlitwie.

 

Fot. MK


Komentarze

 • za chwilę zostanie Pani odprowadzona na na miejsce wiecznego spoczynku,nie zapomnimy Pani ani Jej dzieła
  wyrazy współczucia dla Rodziny,Przyjaciół i Redakcji Naszej Polski
  gość z drogi
 • Na prosbe blogerki salon24.pl, gdzie mam swoj blog,zamieszczam j fragment wpisu dotyczacy tego tematu/reszta w linku.
  .... moge z reka na sercu powiedziec, ze w duzym stopniu to wlasnie jej zawdzieczam, ze znalazlam sie po wlasciwej stronie barykady i przestalam byc przyslowiowym lemingiem w jesieni roku 2005.”
  ARTEMIDA-MODERNA9.06 02:18
  http://daani.salon24.pl/715976,czy-sp-o-jan-gora-i-sp-mar ia-adamus-wydawca-tyg-nasza-polska-mogli-zostac

 • zupełnie przypadkowo dowiedziałam się dzisiaj o tej wielkiej stracie.Pani Mario byłam Waszą Czytelniczką od lat, a poszczególne egzemplarze Naszej Polski,z wielkim pietyzmem chowałam w starej bibliotece...,kiedyś znajoma kioskarka zawsze odkładała 2 egzemplarze,jeden dla mnie,drugi do tzw bezpłatnej czytelni osiedlowej...aż kiosk zamknęli a kioskarka zniknęła,i tym samym moja gazeta Wieczne odpoczywanie racz dać Panie,tej dzielnej Polce...
  "Spieszmy sie kochac ludzi tak szybko odchodzą"
  gość z drogi
 • Szkoda pani Marylki, że tak nagle odeszła do domu pana. Nie znamy dnia, ni godziny. Dobra osoba z niej była. Nie znałem jej. Mówi się, że dobrzy ludzie szybko odchodzą. Na pewno dostąpiła zbawienia u Pana. Cześć Jej pamięci !!!! ['] [*] :(

  P.S wspomnienia ,,Bochaterowie i kaci'' bardzo interesujące i ciekawe. Szkoda, że nie wychodzi już tygodnik ,,Nasza Polska'', może za jakiś czas będzie reaktywowany kto wie . A jak to się stanie, to z przyjemnością poczytam.
 • Mietek Wieciechowski! Koniecznie i jak najszybciej. Pozdrawiam. Kto bedzie na pogrzebie/ jestem za granica, niestety i nie moge przyjechac teraz/ ,niech skontaktuje sie z Redakcja i cos trzeba zrobic. Nie wolno tego Jej ,sp. Pani Marii Adamus dziela zaprzepascic. To jest najbardziej POLSKA gazeta, w duchu polskim krystalicznie klarowna.Dlatego byla "sola w oku" SBecji, krypto-esbecji i obcej agenturze &Co.
 • R.I.P Dwa razy miasla szczescie byc w redakcji i rozmawiac z Pania Maria Adamus: otwarta, dzielna, jasno stawiala sprawy, odwazna, bezkompromisowa, bardzo, bardzo niezwykla Postac. Hanba peudo prawicy ,ze dopuscili do takich problemow z tygodnikiem o 20-letniej tradycji. Co dalej? Nie wolno zaprzepascic tego dziela.
  Gdzie ta prawica patriotyczna? Nawet informacji niewiele o Jej odejsciu.Wstyd ,wstyd, zdrajcow ci u nas dostatek.Przy Jej Swietlanej Postaci czuja swoja obrzydliwosc.Chowaja sie wsrod rownych sobie.razniej im, szujom.
  Czy to byl zawal? "Czy to kula, czy to serce peklo" JKBaczynski
 • Niech odpoczywa w Pokoju.
 • Wieczny odpoczynek pani Mario , tak pani walczyła o utrzymanie Naszej Polski , szkoda że nie pani zdążyła , kilka dni temu rozmawialiśmy razem o naszej gazecie . Zaproponowałem , aby ogłosić zbiórkę na utrzymanie tygodnika , podtrzymuję tę propozycję , i proszę czytelników o podtrzymanie
  tej propozycji . Duża ilość czytelników nawet przy nie dużej wpłacie może pomóc reaktywować
  gazetę \" NASZA POLSKA \"
  Mietek Wieciechowski tel. +48 604 174 889 mail. biuro@gobudex.pl
 • Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie a nam żywym pozwól kontynuować rozpoczęte dzieło.
  Piotr Henryk Radowski - Austria
  Laureat Tygodnika "Nasza Polska"
 • R.I.P.
  Wyrazy współczucia Rodzinie i Zespołowi redakcyjnemu Naszej Polski tą drogą składają Helena i Waldemar Głodkowie, Modesto, CA www.polishclub.org

Dodaj komentarz

Redakcja

naszapolska@onet.pl

 

Kontakt

w sprawie administrowania stroną: poczta@ewatylus.pl

Krótko i na temat - Zbigniew Żmigrodzki

Siewcy niepokoju

 

Nasze czasy wyznaczają szczególną rolę dziennikarzom i politykom. I jedni, i drudzy nigdy nie cieszyli się ogólnym uznaniem: wzniecali konflikty i zamieszanie, rozsiewali kłamstwa, wmawiali niestworzone rzeczy. Dzisiaj tak zwani pracownicy mediów w znacznej części służą politykom w podsycaniu wrogości i narzucaniu lewackich poglądów, a zwłaszcza ateizacji; upowszechniają tendencje antyobyczajowe i antymoralne. Istnieją pod tym względem chlubne wyjątki, ale uczciwi dziennikarze i publicyści, tak zresztą, jak i politycy, prześladowani są przez rozpanoszony medialny libertynizm, obrzucani obelgami, eliminowani na różne sposoby. Walka zła z dobrem, jaka toczy się teraz zawzięcie w świecie, znajduje wśród służalczych ludzi mediów użytecznych sojuszników, zdolnych i skłonnych do wszystkiego.

 

***

Dialog, pojednanie, jedność

 

Ustawicznie słyszymy wezwania, aby przystąpić do dialogu i pojednać się, by zapanowała upragniona „jedność”. Są to jednak postulaty nierealne w sytuacji, gdy w świecie toczy się kampania agresywnego ateizmu pod hasłem laicyzacji oraz usunięcia religii i moralności chrześcijańskiej z życia społecznego. Jego przedstawiciele pojmują dialog i pojednanie jako przyjęcie ich przekonań i ustąpienie im pod każdym względem; posługują się kłamstwem, oszczerstwem i pałają nienawiścią. Czy Chrystus jednał się z faryzeuszami albo z kupczącymi w świątyni? Do dialogu nie ma partnerów, słyszy się groźby i obraźliwe wyzwiska, inaczej myślącym zapowiada uwięzienie, udręki, zagładę.. Toczona przez lewactwo wojna ideologiczno – polityczna nie pozostawia miejsca na mówienie o jakiejkolwiek „jedności’. A jeżeli ktoś piętnuje w imieniu Kościoła „swary i spory”, niech powie wyraźnie, kto je wszczyna i kto za nie odpowiada. Inaczej te „szlachetne’’ apele to puste, obłudne mistyfikacje.

 

Polecamy

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis